Okey Nasıl Oynanır ? Bedava Mynet 101 Okey Oyna [⭐️ İNCELE]

Bu yazımızda sizlere ülkemizde oynanan en çok oynanan ve bilinen bir masa oyunu olan ” Okey ” oyunu hakkın detaylı bilgilendirmede bulunacağız.

Okey Nedir ?

Okey, ülkemizde en popüler oyunlardan biri olan ve rummy türünden gelen Türk yapımı bir masa oyunudur. Ülkemizde en çok oynanan oyunlardan olmasının nedeni ise öğrenmesinin kolay ve arkadaşlarla güzel vakit geçirmeye olanak sağlamasıdır. Bu nedenle kafelerde, kıraathanelerde, arkadaş ortamları vb. her yerde aktif bir şekilde oynanmakta olan bir masa oyunu haline gelmiştir.

Okey Nedir ?

Okey, temel olarak şans, mantık ve hafıza oyunu olarak adlandırılabilir. Okey, 106 taştan oluşmakta ve 4 adet isteka ile oynanmaktadır. 106 taş arasında 4 farklı renk olmakla birlikte taşlar üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar mevcuttur. Her sayıya ait 8 taş bulunmakta ve her renkte 2 şer tane bulunmaktadır.

Bedava Okey Oyna

Güncel Okey Oyun Türleri

Bu başlık altında şuanda ülkemizde oynanan güncel okey oyunu türlerini sizlere bildireceğiz. Aşağıdaki listede yer alan türler gün geçtikçe kullanıcılar ve oyun geliştiricileri tarafından oluşturulmuş ve oyuncular tarafından beğeniyle karşılanmıştır.

gibi çeşitli medya ve oyun platformlarının oluşturmuş olduğu okey türleri mevcuttur. Tüm bu türlerin temel oynanışları aynı olmakla birlikte bazı farklılıklar da mevcuttur. Bu farklılıklar tasarım, oyun gidişatı, kazanma durumu vb. özellikler değiştirilerek gerçekleştirilmiştir.

Mynet - 101 Okey

Okey Nasıl Oynanır ?

Temel olarak zeka, şans, mantık ve sabır oyunu olan okey kolay öğrenilebilen ve kolay oynanan bir masa oyunudur. Bu başlık altında sizlere detaylı bir şekilde okey nasıl oynanır sorusunun cevabını vereceğiz.

Okey Taş Dizilimi

Okey 106 taş, 1 adet 6 yüzlü zar ve 4 adet isteka ile oynanan bir oyundur. Oyunun başlangıcında 106 taş masanın ortasında karıştırılır ve 5’erli olacak şekilde dizilir. 105 adet taş 5’erli olacak şekilde dizilir ve son 5’liye +1 taş koyulur bu 1 fazla olan taş dağıtımı yapacak kişinin eksiğini tamamlayacak taştır.

Dağıtımı yapacak olan kişi 2 kez zar atışı yapar. Zar atışlarında ilki 5’erli olarak oluşturulan perlerden hangisinden başlayacağını ikinci zar ise bu perlerden hangisinin o el ki okey taşı olacağını belirlemektedir. Okey olarak belirlenen taş açık olarak 5’erli perin en üstüne koyulur ve taş dağıtımına başlanır. Okey açık bırakılan taşın renginde ve bir üst rakamıdır.

Okey Taş Dizilimi

Okey taşının sağında yer alan ilk 5’li per sağ taraftaki oyuncuya verilir. 4 dizi atlanır ve sıradaki 5’li per ikinci oyuncuya teslim edilir. Aynı işlem tüm oyunculara 10 taş vrilene kadar devam eder. Son dağıtımda ise oyuna başlayacak olan kişiye 5 taş, diğerlerine 4 taş olacak şekilde yapılır ve son olarak masa ortasına oyuncuların alması için en az 10 taş kapalı olarak koyulur.

Okey Oynanış Şekli

Oyunun başında 15 taşa sahip olan oyuncu elinde yer alan taşları okey sıralamalarına göre isteka üzerine dizey. 2-3-4 gibi sıralı perler veya 6-6-6 gibi aynı rakamlardan oluşan perler istekada oluşturulur. 1 per minimum 3 taştan oluşmaktadır.

Bir perin kabul edilebilmesi için ardışık aynı renkte sayılar, yada farklı renkte aynı sayılardan oluşması gerekmektedir. Bu kurallara uymayan perler kabul edilmez. Örneğin: hepsi kırmızı renk olacak şekilde 11-12-13-1 rakamları bir per kabul edilirken renkleri farklı olması halinde kabul edilmez. Ayrıca 12-13-1 sınır olarak belirtilmiştir. Yani 12-13-1-2 olan bir per kabul edilmez.

Okey Oynanış Şekli

Okey oyuncusu elinde gelen karışık taşları belli kurallar ve mantık doğrultusunda istekaya dizer ve eline yaramayan taşları istekanın belli köşesine dizer. Eline yaramayan taşları el devam ettikçe yandaki oyuncuya atar. Sol taraftaki oyuncudan gelen taş işine yaramıyorsa oyuncu ortadan bir taş çekme hakkına sahiptir.

Gerçek Para İle Okey Oynayabileceğiniz Siteler

gibi siteler üzerinden gerçek paranız ile okey oynamanız mümkündür.

Okey Gösterge Nasıl Yapılır ?

Okey’de göster taşı oyunun başlangıcında okey olarak belirlenen taşın diğer eşine denir. Dağıtım başladıktan sonra açılan taşlarda okey göstergesi var ise oyuncu gösterge puanından faydalanabilir.

Gösterge taşı yalnızca ilk taş dağıtımında kabul edilir ve yerden çekilen sahte okey geçersiz olarak sayılmaktadır.

Sahte Okey Nasıl Kullanılır ? 

Sahte okey diğer adıyla yalancı joker oyunda okey taşı yerine kullanabildiğiniz bir taştır. Sahte okey gerçek okey ile aynı avantajlara sahip değildir. Yalnızca okey taşıyla aynı renge ve rakama sahiptir.

Örneğin; okey kırmızı 6 olduğunu varsayalım, sahte okeyde o oyunca kırmızı 6 olarak kullanılabilmektedir.

Okey Taşı Kullanımı

Her oyun başında ” Okey ” olarak belirlenen taşa verilen isimdir. Bir nevi joker olarak adlandırabileceğimiz okey taşı birçok avantaja sahiptir. Dilediğiniz yerde kullanabileceğiniz okey taşında herhangi bir renk yada rakam sınırlandırması yoktur. Oyunun bitimini daha çok kolaylaştıran okey taşı ile eksik perlerinizi tamamlamanız mümkün.

Okey Çifte Gitmek Nedir ? Çifte Nasıl Gidilir ?

106 adet taştan ibaret olan okey setinde her renk ve rakamdan yalnızca 2 adet seri vardır. Okeyde çifte gitmek ciddi şans ve oyunu takip etme yeteneği gerektirir. Çifte giden oyuncular kazandığı taktirde kazanılan puanda çift sayılır. Bu nedenle oyunu çift giderek kazanmak oyun sonu kaderini ciddi anlamda belli eden bir taktiktir.

14 taştan oluşan bir oyuncu ıstakasında çifte gidebilmek için 7 çift aynı taştan toplamanız gerekmektedir. Okey taşını dilediğiniz taşın yanında çift olarak kullanabilmeniz mümkündür. Çifte gitmeyi hedefleyen kullanıcıların oyun içindeki taş takibini yapması çok önemlidir kaçırılan bir taş oyunun bitimini engelleyebilir.

Okey El Bitirme – Okey Nasıl Kazanılır ?

Okey’in nasıl oynandığını yazımızın başında sizlere detaylı br şekilde anlattık bu başlık altında ise sizlere okey el bitirme ve oyunu kazanmak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Okey’de el bitirmek için tüm perlerin oyun kurallarına uyacak şekilde dizilmesi ve son atılacak taşın yere koyarak istekada yer alan taşları oyunculara göstermeniz gerekmektedir. Eğer çifte gitmişseniz 7 adet çift yapmış olmalısınız. Normal oyun gidişini seçmişseniz kurala uygun şekilde tüm taşların sıralanmış ve per haline getirilmiş olması gerekmektedir.

Okey Bitirme - Puanlama

Elindeki tüm taşları uygun per haline getiren oyuncu, o oyunun kazananı sayılır. Oyun, başlangıçta belirlenen bir puan tablosu içinde ilerlemektedir. Kazanan oyuncu diğer oyuncuların mevcut puanlarını düşürür. Puanını sıfıra düşüren ilk oyuncu kaybetmiş sayılır ve herhangi bir oyuncu sıfıra indiğinde en yüksek puana sahip olan kişi oyunun kazananı sayılır.

Okey’de Puanlama Sistemi

Puanlama standart bitim hamleleri ile belirlenmektedir. Ceza puanı oyunun başlangıcında tüm oyuncuların ortak kararı ile belirlenmektedir. Bu ceza puanı üzerinden sırayla düşülmektedir. Okey oyununda puanlama sistemi aşağıdaki şekilde gelişmektedir;

  • Normal Bitirme: Herhangi bir oyuncunun elindeki tüm taşları sıralı olacak şekilde perler halinde tamamlamasıdır. Ceza puanı 2 olarak belirlenmiştir.
  • Çifte Bitme: Herhangi bir oyuncunun elindeki tüm taşları çift halinde 7 adet çift oluşturmasıyla oluşan durumdur. Ceza puanı 4 olarak belirlenmiştir.
  • Okey Atarak Normal Bitme: Eğer biten oyuncunun sonda kalan taşı okey ise okey atarak bitmiş sayılır ve ceza puanı 4 olarak sayılır.
  • Okey Atarak Çifte Bitme: Eğer çifte biten oyununun sonda kalan taşı okey ise okey atarak çifte bitmiş sayılır ve ceza puanı 8 olarak belirlenmiştir.
  • Gösterge Puanı: Yazımızın başlarında sizlere ” Gösterge ” ile ilgili bilgilendirmede bulunmuştur. Gösterge yapan bir oyuncu diğer oyunculara 1 ceza puanı etki eder.

Gördüğünüz gibi bu yazımızda sizlere “ Okey Nasıl Oynanır ? ” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde aktardır. Bunun gibi daha fazla bilgi için sitemizi takip edin.

Aslan Kuraltepe

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.